ZGŁOSZENIE-SZKODY.pl - Pomożemy Ci zgłosić szkodę do każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego

Chcesz zgłosić szkodę?

Pomożemy CI w zgłoszeniu szkody do wszystkich ubezpieczycieli!

postępowanie_w_przypadku_kolizji

Postępowanie w przypadku kolizji

Różnice pomiędzy wypadkiem i kolizją są niewielkie. Według danych z 2012 roku w Polsce jest dziewięciokrotnie więcej kolizji niż wypadków (kolizje-339 tys, wypadki-67 tys). Czy w każdym wypadku trzeba wzywać Policję? Nie. Jeśli nie jesteśmy w stanie „dogadać się” i ustalić kto jest sprawcą kolizji lub podejrzewamy, że kierowca jest nietrzeźwy, wtedy najlepiej wezwać Policję w celu ustalenia przyczyn zdarzenia drogowego.

Postępowanie w przypadku kolizji

Wzywając Policję do kolizji trzeba prosić o wydanie notatki policyjnej. Zaoszczędzi to nasz czas i przyśpieszy sprawę w wypłacie odszkodowania. W notatce znajdą się takie informacje jak: dane sprawcy, numery rejestracyjne, nazwa ubezpieczyciela sprawcy i numer jego polisy OC. Dodatkowo otrzymamy numer bloczka mandatowego, który umożliwi ubezpieczycielowi kontakt z Policją w kwestii ustalenia sprawcy.

Sami rozwiążcie problem

Jeśli w przypadku kolizji postanowicie sami rozwiązać problem to niezbędne jest spisanie oświadczenia o spowodowaniu szkody. Powinny w nim zostać zawarte takie informacje jak:

  • Data i godzina wypadku
  • Okoliczności wystąpienia szkody
  • Dane pojazdów (numery rejestracyjne, VIN, marka, model)
  • Numer polisy OC sprawcy wypadku, okres obowiązywania polisy i nazwę ubezpieczyciela
  • Dane właścicieli pojazdów
  • Dane ewentualnych świadków
  • Opis uszkodzeń pojazdu
  • Oświadczenie kto konkretnie ponosi winę za wypadek
  • Dane świadków zdarzenia  – dodałabym

Nie popełniaj błędu. Nie naprawiaj sam samochodu na „własną rękę”, jeśli nie zgłosiłeś jeszcze szkody do ubezpieczyciela oraz nie zostały jeszcze przeprowadzone oględziny. Szkody, które są niewielkie lecz niezbędne do dalszego poruszania się po drodze, możesz naprawić. Pamiętaj jednak, żeby przed naprawą wykonać  dokumentację fotograficzną.

Biorąc udział w wypadku może zdarzyć się tak, że sprawca wypadku nie posiada polisy OC. Co zrobić w tej sytuacji?

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to zgłosić szkodę w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, które oferuje OC komunikacyjne. Po ustaleniu zasadności i wysokości dochodzonych przez poszkodowanego roszczeń Towarzystwo Ubezpieczeń przesyła dokumentację zebraną w procesie likwidacji szkody do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie UFG będzie pokrywać zasadne roszczenie poszkodowanego w zdarzeniu drogowym, którego sprawca nie posiada ważnej polisy OC.

Chcąc uniknąć problemów związanych z wypadkiem i kolizją należy zabezpieczyć się odpowiednim ubezpieczenie.  Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Szczegóły ustal ze swoim ubezpieczycielem.

Kategoria: Wzór zgłoszenia szkody

Tagi: / /
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/klient.dhosting.pl/apego/zgloszenie-szkody.pl/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841