ZGŁOSZENIE-SZKODY.pl - Pomożemy Ci zgłosić szkodę do każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego
Pomożemy CI w zgłoszeniu szkody do wszystkich ubezpieczycieli!
Każdy kierowca bez względu na wiek i doświadczenie jest narażony na nieprzewidywalne zdarzenia na drodze. W momencie, gdy do takiego zdarzenia dojdzie trzeba umieć zdefiniować czy bierzemy udział w wypadku lub kolizji drogowej. Czym są te dwa pojęcia i jak należy postąpić ? Wyjaśnimy w tym artykule.
Wydawać by się mogło, że te dwa pojęcia oznaczają to samo. Nic bardziej mylnego. Rozróżnienie kolizji od wypadku jest bardzo ważne, ponieważ inaczej wygląda postępowanie przy wypadku i kolizji.
Czym jest wypadek?
Mówiąc o wypadku drogowym musimy wziąć pod uwagę śmierć, uszkodzenia ciała oraz straty w mieniu o dużej wartości lub zniszczenie pojazdu, które świadczyło o dużej sile uderzenia.
Zatem wypadek to: „zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni”
W sytuacji wypadku sprawca odpowiada za swój czyn, jak za przestępstwo. Szczegółowo określa to 177 art. Kodeksu karnego:
Czym jest kolizja?
„Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres poniżej 7 dni”
Co zrobić w sytuacji kolizji lub wypadku?
Jeśli bierzemy udział w zdarzeniu drogowym jakim jest wypadek, w którym są zabici lub ranni to:
W kolizji drogowej, w której nie ma rannych konieczne jest:
Jeśli zatem umiemy odróżnić wypadek od kolizji to zasady likwidacji szkody z OC komunikacyjnego są uregulowane ustawą z 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowym. Zakłady ubezpieczeń muszą się do nich bezwzględnie stosować. Nigdy nie wiadomo co nas może spotkać na drodze. By uniknąć nieprzyjemnych finansowych konsekwencji to konieczne jest wykupienie odpowiedniej polisy OC. Ubezpiecz się w razie wypadku!
Kategoria: Wzór zgłoszenia szkody
Tagi: jak wypowiedzieć oc / kolizja / wypadek / wypowiedzenie oc / wzór wypowiedzenia oc